Dostępność dla osób niepełnosprawnych – należy przez to rozumieć możliwość samodzielnego korzystania z przestrzeni publicznych oraz miejsc powszechnego użytku przez osoby niepełnosprawne, w tym poruszające się na wózkach inwalidzkich i przy pomocy chodzików czy też osoby niewidome.
⇒ zamawiający może zastrzec w ogłoszeniu o zamówieniu, że o zamówienie mogą ubiegać się wyłącznie wykonawcy, których celem jest społeczna i zawodowa integracja osób niepełnosprawnych (art. 94 ust. 1 pkt 1) – zamówienia zastrzeżone.
⇒ zamawiający może zastrzec w ogłoszeniu o zamówieniu, że wykonawca zobowiązany będzie zatrudnić osobę/y niepełnosprawną/e na czas realizacji zamówienia (art. 96 ust. 2 pkt 2 lit. e) – zamówienia zastrzeżone.
⇒ zamawiający, opisując przedmiot zamówienia, który przeznaczony jest do użytku osób fizycznych, w tym pracowników zamawiającego, uwzględnia wymagania w zakresie dostępności dla osób niepełnosprawnych (art. 100 ust. 1, 2).
⇒ zamawiający może dokonać wyboru najkorzystniejszej oferty stosując jako kryterium oceny tej oferty, zatrudnienie osoby niepełnosprawnej na czas realizacji zamówienia (art. 242 ust. 1 ust. 2 pkt 2).
Znajdź w ustawie Pzp art. 94 - ustalanie warunków zamówienia, zamówienia zastrzeżone
Znajdź w ustawie Pzp art. 96 - ustalanie warunków zamówienia, wymagania dla wykonawcy w zakresie zatrudnienia osób niepełnosprawnych
Znajdź w ustawie Pzp art. 100 - opis przedmiotu zamówienia
Znajdź w ustawie Pzp art. 242 - kryteria oceny oferty dotyczące niepełnosprawnych
Źródło definicji: od Redakcji